Ford Ka: Bezpieczne przewożenie dzieci
W celu zwiększenia ochrony, w razie zderzenia wszyscy pasażerowie powinni podróżować na siedz¹co i stosować odpowiednie systemy ochronne, obowi¹zuj¹ce również niemowlęta i dzieci! Wymóg ten obowi¹zuje zgodnie z dyrektyw¹ 2003/20/we, we wszystkich krajach cz³onkowskich unii europejskiej.
Dzieci, w przeciwieñstwie do osób doros³ych, maj¹ g³owę proporcjonalnie większ¹ i cięższ¹ względem reszty cia³a, natomiast mięśnie i struktura kości nie s¹ jeszcze u nich ca³kowicie rozwinięte.
W zwi¹zku z powyższym, do utrzymania ich w czasie zderzenia wymagane s¹ systemy odmienne od pasów bezpieczeñstwa dla osób doros³ych, aby ograniczyć do minimum ryzyko obrażeñ w razie wypadku, hamowania lub manewrów nag³ych.
Dzieci powinny siedzieć w sposób bezpieczny i wygodny. W zależności od w³aściwości stosowanych fotelików, zaleca się pozostawiać możliwie jak najd³użej foteliki dla dzieci w pozycji przeciwnej do kierunku jazdy, ponieważ jest to najbardziej chroni¹ca je pozycja w razie zderzenia.
Istniej¹ różne typy systemów zabezpieczaj¹cych dzieci, zaleca się wybierać zawsze takie, które s¹ najbardziej odpowiednie dla dziecka.
Powyżej 1,50 m postura dziecka, z punktu widzenia systemu ochrony, jest traktowana jak postura osoby doros³ej i osoby takie zak³adać powinny normalne pasy bezpieczeñstwa.
W europie parametry systemów zabezpieczaj¹cych dzieci s¹ regulowane przez normę ece-r44, która dzieli je na pięć grup wagowych:
Grupa 0 - do 10 kg masy
Grupa 0+ - do 13 kg masy
Grupa 1 9 - 18 kg wagi
Grupa 2 15 - 25 kg wagi
Grupa 3 22 - 36 kg wagi
Uwaga
- POWAŻNE NIEBEZPIECZEŃSTWO: Foteliki dla dzieci, które montuje się w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdu, NIE powinny być montowane na siedzeniu przednim, gdy poduszka powietrza po stronie pasażera jest aktywna. Aktywacja poduszki powietrznej w przypadku zderzenia może spowodować śmiertelne obrażenia przewożonego dziecka, niezależnie od siły zderzenia. Dlatego zaleca się przewozić zawsze dziecko w odpowiednim foteliku na siedzeniu tylnym, gdyż jest to położenie najbardziej bezpieczne w przypadku zderzenia.
- W razie konieczności
przewożenia dziecka na
siedzeniu przednim po stronie
pasażera, w foteliku ustawionym
przeciwnie do kierunku jazdy, poduszki
powietrzne po stronie pasażera,
zarówno przedni¹ jak i boczn¹ (side
bag - dla wersji/rynków, gdzie
przewidziano), należy wy³¹czyć za
pomoc¹ menu ustawieñ i upewnić się,
czy dezaktywacja nast¹pi³a, o czym
informuje świec¹ca się na desce
rozdzielczej lampka sygnalizacyjna.
Ponadto siedzenie pasażera powinno być przesunięte jak najdalej do ty³u, aby unikn¹ć ewentualnego kontaktu fotelika z dzieckiem z innymi elementami samochodu.
Uwaga
Pierwszą dezaktywację poduszki powietrznej pasażera należy wykonywać w ASO Ford. Aby uaktywnić funkcję dezaktywacji poduszki powietrznej, zalecamy zwrócić się do Sieci serwisowej.
Wszystkie urządzenia ochronne powinny posiadać dane homologacyjne i znak kontrolny na tabliczce przymocowanej na stałe do fotelika, której nie wolno absolutnie usuwać.
W gamie akcesoriów marki Ford dostępne są foteliki dla dzieci odpowiednie dla każdej grupy wagowej.
Zaleca się je stosować, ponieważ są zaprojektowane i przebadane specjalnie dla samochodów marki Ford.
Montaż fotelika dziecięcego typu "uniwersalnego"
UWAGA
Rysunki 5, 6, 7 i 8 przedstawiono wyłącznie orientacyjnie do celów montażowych. Fotelik należy montować zgodnie z obowiązkowo dołączoną do niego instrukcją.
GRUPA 0 i 0+
Dzieci o wadze do 13 kg powinny być przewożone w foteliku kołysce ustawionym tyłem do kierunku jazdy, która utrzymuje głowę, nie przeciążając szyi, w przypadku nagłego zmniejszenia prędkości. Kołyska przytrzymywana jest pasem bezpieczeństwa samochodu, jak pokazano na rys. 5, a sama utrzymuje dziecko własnymi pasami bezpieczeństwa.
GRUPA 1
Począwszy od 9 do 18 kg wagi dzieci mogą być przewożone zwrócone przodem do kierunku jazdy rys. 6.
GRUPA 2
Dzieci o wadze od 15 do 25 kg mogą być przytrzymywane bezpośrednio pasem bezpieczeństwa samochodu rys. 7.
Fotelik spełnia tylko funkcję prawidłowego ustawienia dziecka w stosunku do pasa bezpieczeństwa, który powinien przebiegać po przekątnej, przylegając do klatki piersiowej - nigdy zaś do szyi - i przebiegać poziomo, przylegając do bioder a nie do brzucha dziecka.
GRUPA 3
Dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg istnieją odpowiednie urządzenia zabezpieczające, które umożliwiają prawidłowe ustawienia pasa bezpieczeństwa.
Na rys. 8 przedstawiono przykładowo poprawne umieszczenie dziecka na tylnym siedzeniu. Dzieci o wzroście powyżej 1,50 m można zapinać pasem bezpieczeństwa jak osoby dorosłe.
DOSTOSOWANIE SIEDZEŃ PASAŻERÓW DO UŻYCIA FOTELIKÓW UNIWERSALNYCH
Ford działa zgodnie z nową
Dyrektywą Europejską 2003/20/WE, dotyczącą
montażu fotelików dla dzieci na różnych miejscach w samochodzie, według danych w
poniższej tabeli:
Legenda: U = Odpowiednie dla systemów ochronnych kategorii "Uniwersalnej", zgodnie z Rozporządzeniem Europejskim ECE-R44 dla wskazanych "Grup".
Zobacz tez:
Wycieraczka tylna i spryskiwacz
Włączenia spryskiwacza szyby tylnej i
tylnej wycieraczki dokonujemy przesuwając
dźwignię w kierunku deski
rozdzielczej.
Pozycja pierwsza - działanie wycieraczki.
Pozycja kolejna - działanie wycieraczki
i spryskiwacza
szyby.
W pozycji pierwszej działa ...
Ochrona środowiska naturalnego
Urządzeniami do zmniejszenia emisji
zanieczyszczeń z silników benzynowych,
jakie zastosowano, są:
katalizator trójfunkcyjny
(tłumik z katalizatorem);
sondy Lambda;
układ zapobiegający ulatnianiu się
par paliwa.
Nie należy urucham ...